2. ročník Bc. - ortopedie

Předmět: Ortopedie - D0304618 SIS

Výuka ortopedie pro studenty 2. ročníku Bc. Fyzioterapie formou probíhá formou seminářů.
Praktická výuka je možná dle individuálního zájmu studenta (ambulance, sály, pohotovostní služba).

Místo výuky

Klinika RHB (budova 9) každý čtvrtek v letním semestru od 8,30h.

Sylabus

1. Úvod, nomenklatura, historie
  2. Vrozené vady nohy
  3. Vrozená dysplázie kyčelní
  4. Záněty kostí a kloubů
  5. Ortopedie páteře
  6. Ortopedie páteře II - dokončení
  7. Aseptické kostní nekrózy
  8. Nádory, nádorům podobné afekce
  9. Dětská mozková obrna
  10. Artrózy
  11. Nestejná délka končetin, osové úchylky
  12. Bolesti a onemocnění ramenního kloubu
  13. Patologie měkkého kolena
  14. Opakování, zápočet

Podmínky zakončení předmětu

Tento předmět je zakončen zápočtem za prezenci (max. 20% absenci) a ústní zkouškou. Absence je možno nahradit buď dobrovolnou asistencí na sále mimo běžnou výuku, nebo absolvováním 3 hodinové stáže na ambulanci urgentního ortopedického příjmu na dětské části FNM. Nahrazení absence je nutno domluvit s dostatečným předstihem na sekretariátu kliniky.

Zkouška probíhá ústní formou. Student obdrží jednu otázku z výše uvedených. Pro úspěšné složení zkoušky je nutno znát základy ortopedie i anatomie jednotlivých částí pohybového aparátu, dále pak principy konzervativní a operační léčby v ortopedii. Zkouškové termíny jsou vypisovány v rámci zkouškového období (SIS).

Termíny výuky

22.2., 29.2., 7.3., 14.3., 21.3., 28.3., 4.4., 11.4., 18.4., 25.4., 2.5., 9.5., 16.5., 23.5.

Zkouškové otázky

1. Vrozené vady nohy mimo PEC (pes planum, pes calcaneum, strmý talus, koalice tarzálních kostí, atd. - etiologie, klinika, terapie jednotlivých afekcí, sádrovací techniky)

2. Pes equinovarus congenitus (etiologie, diagnostika, klinika, terapie, sádrovací techniky)

3. Artróza (etiopatogeneza, klinické příznaky, diagnostika, dělení dle lokalizace, léčba konzervativní a operační, perioperační péče, fyzioterapie)