V časopisu MotolIn vyšel článek doc. Schejbalové a prof. Havlase - Růstové bolesti u dětí

Růstové bolesti u dětí

Doc. MUDr. Alena Schejbalová, PhD.

Prof. MUDr. Vojtěch Havlas, PhD.

Klinika dětské a dospělé ortopedie a traumatologie 2. LF UK a FN Motol

Co jsou růstové bolesti

Růstové bolesti se u dětí vyskytují obvykle v oblasti dolních končetin typicky jako večerní nebo noční bolesti. Dítě často v období batolecího či předškolního věku si stěžuje na bolest v oblasti přední strany bérce, lýtka nebo popliteální krajiny. Obvykle dítě usne a za pár minut se probudí s pláčem a stěžuje si na bolesti „ nožiček“, které mohou trvat různě dlouhou dobu, od několika minut, až po několik hodin. Pro obtíže je typické, že se projevují především v klidu - při odpočinku nebo spánku. Záchvat bolestí může trvat různě dlouhou dobu.

Časový horizont výskytu růstové bolesti

Normální kostní vývoj dítěte je značně variabilní, neprobíhá zcela rovnoměrně, ale v určitých fázích. Růst dětí mezi 5. a 6. rokem je pomalejší než před tímto obdobím a po něm (Kubát 1982) což může i vysvětlovat typický věk pro růstové bolesti, které přicházejí obvykle ve dvou časových obdobích - mezi 3. a 5. rokem, a potom mezi 8. a 12. rokem. Ve třetím roce života dítě vyroste průměrně o 7,5 cm za rok, v následujících letech o cca 5 cm za rok až do počátku puberty.

Příčiny růstové bolesti

Existuje několik tezí, proč některé děti mají růstové bolesti a jiné ne. Kostní růst je stimulován tlakem, který je nezbytný k normálnímu kostnímu vývoji. Bolesti jsou způsobeny pravděpodobně nepoměrem mezi růstem kostí, svalů a šlach. Růstové bolesti jsou vždy lokalizovány do obou dolních končetin současně, anebo střídavě, velmi zřídka jsou jednostranné.  Kosti rostou většinou ve spánku, což vysvětluje i noční bolesti, i když se bolestivost týká více okolních měkkých tkání (svalů), které mají větší množství nervových zakončení a jsou citlivé.

Stejně tak může přispívat k obtížím nadměrné zatížení pohybového aparátu, anatomické odchylky, ale i  psychický stav dítěte a nižší práh bolesti. V průběhu dne tyto děti obvykle nemají žádné obtíže.

Diferenciální diagnostika

Růstové bolesti u dětí nejsou provázeny žádnými jinými příznaky. To znamená, že při teplotách, bolestech dolních končetin nepřestávajících přes den, jednostranných bolestech, anebo pokud je přítomno zarudnutí či otok, je třeba navštívit lékaře – ortopeda a pomýšlet na jiný typ patologie pohybového aparátu. Je třeba vyloučit jiná onemocnění jako úrazy, infekce, tzv. aseptické kostní záněty, ortopedické vady, metabolická onemocnění či nemoci svalů a kloubů, hematologická onemocnění, ale také nádory. Diagnostika probíhá většinou s pomocí rentgenového vyšetření a laboratorního rozboru krve.

V závislosti na jednotlivých fázích růstu nacházíme z ortopedického hlediska kritická období, a to ve věku mezi 5. - 7. rokem a dále mezi 11. - 16. rokem.

Diagnózu "růstové bolesti" je možné stanovit až po vyloučení jiných možných příčin. Podmínkou je normální výsledek fyzikálního vyšetření, laboratorních testů a zobrazovacích metod. Růstové bolesti se vyskytují občas, někdy i s pauzou několika týdnů a zpravidla nebývají intenzivní každý den.

Prevence a terapie

V případě růstových bolestí je třeba dítě uklidnit, může pomoci jemná masáž, elastická bandáž, obklad, nebo nahřátý polštářek. Lokálně lze užít analgetický gel nebo mast (např. Ibalgin), v případě výrazných bolesti perorální analgetika – Ibuprofen, Paracetamol.

V rámci prevence je doporučováno podávat vitamín D, především v zimním období a zvýšit přísun vápníku, hořčíku a vitamínu C. V prevenci bolestí se může uplatnit pravidelná a přiměřená fyzická aktivita a na druhé straně také vyloučení nadměrné fyzické zátěže v období bolestí.

Vytvořeno: 27. 3. 2025 / Upraveno: 27. 3. 2025 / Responsible person: Jana Kamicová